10 Nisan 2015 Cuma

Mevsimlerin adı

Mevsimlerin adı değişir bizim memlekette. Çizgiler atarız takvimlere. Bir takvimde asılı değildir aslında duvarda. Rakamlar ezberimizdir. Mevsimler güz,yaz değildir sadece, doğadan can bulan isimler bulmuşuzdur mevsimlere. Her ay diğer aydan daha bereketli geçsin diye tüm çabalar. Hasat mevsimi ardımızda kalırken yorgunluğumuz başka bir mevsime yolculuk edecektir. Yaşam burada her detayın içinde yüzmektedir... Kolay değildir bir günü devirmek ama cesaret ve enerji çoktur çalışan ellerin yüreğinde.

Her sene başka bir bebek kundakta salınır, her sene başka bir çocuk adımlarını toprakla tanıştırır.
Her sene başka hikâyeler tanıdık yollardan geçer. Umudun bahçeleri yaz gelir meyvelerle dolar, sabrın yüzü kış olur buz beyazlara bürünür. Ne sebepler biter insanda ne de yaşam adına tükettiği çabalar. Bizim çabamız biraz daha derinden o kadar. Bizim çabamız; yaşamak o kadar açık. Mevsimden mevsime dokunurken en büyük hediye; hatıralarım... Duvarımızda takvim hiç olmadı, ben de kalbimde çevirdim yaprakları, tek tek hatırlayabildiğim kadar araladım geçmişi sayfalara.

Anlatmak istediğim yaşadıklarımdan bir nebze ya içimde durmayan sesin çocuksu yönü? Kendinizi anlattığınızda size bakan boş gözler, umduğum okuyan gözlerin doluluğu. Ya da sadece anlatmak, mevsimler geçerken kendinden bir iz bırakmak, harflerin şifre olduğu.

Hasat mevsimi ardımızda kaldı, dizlerimde yeni yaralar açıldı, onlarda kabuk bağladı. Cildim yaz güneşini kısa bir sürede kanıksadı, rengi buğdaydan esmere çaldı. Artık gece uyurken ayaklarımdaki sızıyı hissetmiyorum, ellerimin derisi kurumaktan çekildi. Gece uyurken bedenim yorgun, ruhum dinç. Bu bir tezat değildi, harflere sakladığım şifre; mutluluktu. Yazdıkça ve okudukça gururla ortada salınacak mutluluk. Yaz ortasında mevsimin adı harman kondu.

1 yorum:

  1. Merhabalar.

    Blog sayfamdaki izleyiciler eklentisinde dolaşırken, eklentide kayıtlı bulunan profil kaydınızdan sayfanıza ulaştım ve son paylaştığınız "Mevsimlerin Adı" yazınızı okurken, yazınızın hangi tarihte yazıldığını göremedim. Oysa yazının paylaşıldığı tarih, bloglarda paylaşılan yazıların olmazsa olmazlarından biridir. Sanırım siz de blog faaliyetine ara verenlerdensiniz.

    Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun efendim, saygılarımla.

    YanıtlaSil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena