5 Aralık 2012 Çarşamba

Siz ve Kitaplar

Kalemim yanı başımda, kitap ayracımla beraber. En temiz dostluk kitapla yaşanan. Sohbeti faydalı ve huzurlu. Sessizliğin içinde yankılanan kelimeler. Bazı cümleler olur ki kaleminizle buluşturur sizi. O cümleyi enginliğin içinde kaybetmeyi göze alamazsınız. ve hafızanızda yer edinmesi için, kitap bittiğinde, dostluğunuzu özlediğiniz zaman, sayfalarını yokladığınızda, sizi aklınızda yer edinen anlamlarla buluşturur. Belki o zaman ruhunuzu etkileyen cümleler şimdi size uzak kalabilir. Yada daha önce hiç okumamış gibi tesir edebilir. Bu yüzden severim kitaplarımda kendimden izler bırakmayı.

Cümlelerin altını çizip bu cümle bana benziyor, beni anımsatıyor ya da o kadar farklı ki ilgimi celbediyor diyebilmeyi. Kitaplar yanı başınızdaki dostlar olmadığı müddetçe, tüm sohbetler içi doldurulması gereken mevzulara aç bir halde bakıyor. Her kitapta bir dünya keşfetmek, yeni bir insanla tanışmak, hayallerine ortak olmak ve bu bağı kitap bitene kadar yaşatmak... Her sayfayı açışınızda yeni bir buluşmanın keyfine varmak.

Seçtiğiniz kitaplar ile aranızdaki benzerliklerin veya zıtlıkların kaynaşmasını yaşarsınız. Ya da size sessizce yol çizmesini ve daha sonra bu paylaşımı size hiç hatırlatmayacak bir dostluk,sırdaşlık... Ayraçlarınız ve kaleminiz bu dostluktan izlerdir. Kaleminizin oynadığı her cümle ortak yanınız. Bu yüzden dostlarınızdan bir parça taşımak istiyorsanız, iyi dinlemek gerekir okuduklarınızı. ve mürekkebi mühürlemek satırlara...

Her gün mana kazanmak istiyorsa yaşamınız; önem arzeden değerlere vakit ayırmalı. Günlük kısa da olsa okumak yavaş yavaş büyük değişimlerin varlığını canlandıracak sizde. Her kitaptan sizi yansıtan cümleleri çizin ve iz bırakın yaşanmışlığınız içinde. Not alın ve yazıyla işlenebilir kılın anladıklarınızı.

Bugünden işlenen kıymet:

Dünyada hiç bir şey yok iken, henüz dünya yok iken o var idi. Yer ile gök yaratılmamıştı ki Allah onu yarattı. O, yani aşk... Bir baştan binlerce başa ayrılan ırmak... Yalnızca bir türlü iken binlerce türlü görülebilen mana... Adem ile Havva'dan evvel 'Kalu Bela'da ruh bulan cevher...   İskender Pala/ Aşka Dair

0 yorum:

Yorum Gönder

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena