4 Aralık 2012 Salı

Dünyanın İlk Günü

Her şey tüketildi dendi ya da denendi veya yazıldı. Kelimeler çoğaldı, konular eskidi. İnsanların eskitmediği yaşamadığı şey kalmadı. O zaman kendinizi benzerliklerin içinde fark etmek için ne yapardınız?

Benzerlikleri farklı kılmanın tek yoluna yönelirdim, kendim olarak... Şiirlerin labirentinde kaybolduysanız veya güzelliğin büyüsünde bir noktaya dönüştüyse ruhunuz, kabiliyetin denizinde bir damla gibi hissediyorsanız, bilginin sınırsızlığında heybeniz yeterince dolu değilse... Sonunda elinizde kalan bir siz varsa, yeterince zenginsiniz ama bu zenginliği kullanacak rotayı henüz bulamadınız.

Her şey yaşandı her şey yeterince bol deyip ruhunuzun zenginliğini başkaları için feda ediyor musunuz? Bu fedakarlığı bırakın bir kenara. O zaman sizin denediğiniz şeyler ilk olur, yazdıklarınız farklı, öğrendikleriniz sizi mutlu kılar. Bırakın içinizdeki çocuk önce emeklesin ve sonunda geç yürüsün hatta diz kapakları kabuktan bezeli yaralarla dolsun. Ama bırakın kendi kusurlarınız, kendince düzelmek için cesaret bulsun.

Başkaları için sınırladığınız her korku, yaşamınızı özel kılan detayları yok edecek ve sizi yavaş yavaş öldürecektir. Ölümü her gün yaşatacağınıza içinizde, korkularınızı bir kez öldürün. Yargılamayın kendinizi haksızca, aynadaki yüz küskünse size, belki de etrafa dağıttığınız değerlerden kendinizi yoksun bırakmanızdan...


Yaşayacak çok şey var hayatta, hüzünden, hatalardan kurtulmayı beklemek nafile. Bir dalgalar kaplayacak yüreğini, bir de ummadığın zamanlarda seni kendine getiren bir ışık doğacak. Uzaktan bakmak ve hoş görmek kolaydır başka yaşamları. İç dünyalarını keşfetsen insanların, en az senin kadar korkuları olduğunu göreceksin.

‘İnsan kendini çok derin tahlil etmemeli, yoksa hiçbir şey yapmaz, yaşam durur… Bir kaya parçasının üstünde hiç kımıldamadan oturan bilgelere döneriz… Bu da ne kadar bilgecedir bilemiyorum..’

Charles Bukowski


Düşünmekten uzaklaşıp yaşamaya başladığında, özgürleşen zihninde açılan resme sende şaşıracaksın. İnsan kendi kendini tanımadan bile bir ömrü tüketirken, sadece bu şaşkınlığı bile kaldıramayacaksın bir an.

Çok az insan yolunu bulacak kadar cesurdur. Onlar kendilerinin olmayan bir yolu izlemeyi yeğlerler. Herkes yetenek sahibidir; ama bunu görmemeyi seçerler. Yeteneğini kabul edip onunla yüzleşmen dünyayla yüzleşmen demektir.

Paulo Coelho - Brida
Belki sadece ön yargını kırmak senin için başarı. Başarının ve mutluluğun kalıbı yok ki.  Mutlu olmaya çabalıyorsan başarılısın... Küçük mutlulukların zaferlerini, geçen yıllarına dönüp baktığında fark edeceksin.

Bugün yaşayacağım her şeyi ben seçeceğim;
Ya kızacağım yağmura etrafı ıslatıyor diye,
Ya da seveceğim onu çiçeklerimi suladığı için...
Ya sıkılacağım param yok diye,
Ya da harcamalarımı planlayıp, müsriflikten uzak kalmaya çalışacağım...
 
Ya sızlanacağım bozulan sağlığıma,
Ya da hayatta olmayı kutlayacağım...
Ya sıkıntı basacak dikenli güllere katlanmak zorundayım diye,
Ya da dikenlerin gülleri var diyerek umut dolacağım...
...

Ya kaybettiğim dostlar için yas tutacağım,
Ya da yeni insanlarla yeni dostluklar peşinde koşacağım...
Ya işe gitmek zorunda olduğum için mızırdanacağım,
Ya da gidecek bir işim olduğu için sevinç dolacağım...
Ya ev işleri yapmak eziyet olacak bana,
Ya da işlerini yaptığım o evde aklımı, ruhumu ve bedenimi barındırabildiğim için minnettar olacağım...
Belki yeni şeyler öğrenmek istemeyecek canım,
Ya kızgın olacağım -öğrenmek gereken ne çok şey var- diye,
Ya da ufak tefek de olsa faydalı ne varsa öğrenmeye çalışacağım...

L.Rosten

ve sonunda seni değiştiren bir satıra, bir gülümsemeye,herhangibi bir nedenden dolayı,tekrar doğup yaşama tutunacaksın. Sen olabildiğin vakit dünyanın ilk gününe uyanacaksın.

2 yorum:

 1. takipteyim...
  en sonuncu sözü yazıyı çok beğendim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Gurme Şirine,
   Sevgiler:)

   Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena