26 Ekim 2012 Cuma

Bayramı Bayram Kılan...


Mutlu Bayramlar diliyoruz, sağlık, huzur, sevgi dileklerimizin merkezi. Unuttuklarımız, unutulmaya yüz tutan değerlerimiz kendini hatırlatmak için fırsat kollarken, işte bir fırsat daha takvime düştü. Bayram, ruhumuzu ele geçiren sıradanlıkları vurgulamak için hayatımıza geldi, hoş geldi. Hayatın kusurları arasında yaşanması mümkün olmaktan çıkan kıymetleri taze tutmaya geldi. Hayatımıza sinyal verdi. Yaşamak adına ne varsa...

İnsan  her yeni güne başlarken, kendini yenilecek bir sebepler bulamazsa yaşam yaşanılır olmaktan uzaklaşıyor. İnsan kendini bilgi ve erdemlerin zırhı ile kuşatmaz ise hayatın kusur ve yoksunluklarına, noksanlarına boyun eğiyor. ve elbette bu kazançları paylaşmaz ise mutluluğun yönünü şaşırıyor. ve yine bazen hayat bunu hatırlatacak sinyali sıradanlıkların içinde eritip yok ediyor. ve düşünmeyi dahi kaybediyor insan. Yaşıyor tekrar tekrar ömrün sayfalarını. Bayramlar bana bu sıradanlığın içerisinde yanan kandilleri hatırlatıyor. Ruhunu kaybedilmişlikten kurtarıp insan olmanın mükemmel yönlerini gösteriyor.

Yörünge sıradanlıktan sıyrılıp paylaştıkça artan kıymetlerin kapısında duruyor. Oklar samimiyetle yapılan muhabbetlere, içtenlikle sunulan ikramlara, unutulan misafirliklere çevrilmişken;
ihtiyacı olanların bayram gibi hayırlı vesileler ile hatırlanmasına kadar, nice nice değerlere farkına varmadan katılıyoruz. Farkına varmadan dedim çünkü kıymetli olan bilginin peşinde koşarken, kıymetini gösteren paylaşımın varlığını kaybettik. Oysa kelamı hoş kılan da,elindekini bereketli kılan da paylaşmak. Bayramlar bu yüzden hayatın siyahına beyazına yağan renk sağanakları.

Şekerleri avuçlayan bir çocuğun ruhu kadar sade hayat, bazen de yokluğu bayramlar ile telafi edecek zamanlara ulaşacak kadar derin bu hayat. Sadeliğin uzandığı derinlik hayatın kendisi.

Çokça anarız çocukluğumuzu, eski bayramları. Nerede o günler dediğimiz cümlenin aradığı kayıp içimizde.
Çocuk iken karmaşık kılmadığımız her şey büyüyünce ruhumuzun sonsuz engebelerine takılıyor. Oysa hayat sadeliğini çözdüğünde derinliğinde çok hazineler bulacak kadar da kıymetli. Her yaşta, her süreçte.

Bayramı da bayram kılan, içinizde sakladığınız tozlanmış kıymetli kitabeler. Ancak kendinizin okuyabileceği. Alfabeniz size özel. Muhakkak ilk cümlesi; hayat bayramlara sığdırılamayacak kadar kıymetli mutlulukları içeriyor ve bayramlarda yaşatılacak kadar minik mutlulukları da bize sunuyor.

Hatırlanmadan hatırlamak,kapımız çalmadan çalmak iyilik zillerini...Karşılık beklemeden iyilik yapabilmek. Daima insanları anlayabilmek, ve bunu başarırken tüm karamsarlıklara rağmen renk sağanaklarının ruhu basmasına izin vermek...

Bayramı bayram kılanların ömrümüze her daim ışık tutması dileğiyle.

Mutlu Bayramlar...

0 yorum:

Yorum Gönder

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena