18 Ağustos 2012 Cumartesi

Solgun Bir Simanın Ardından

Sonbaharı özlemek,telaffuzundan uzak olduğum bir cümleydi yaz mevsimini beklerken.Türlü hayaller ile bezeyerek anlattığımız yaz günlerinde, aklımdan sonbahar renklerinin geçeceğini bilemezdim.Sonbaharın doğal renklerinin,üstün kılınacağını canlı tüm renklere düşünemezdim.
Anladım ki insanı mutlu kılan değişim.Süreklilik,yaşamın akıcılığı...Her kışın yüreğinde titreyen bir bahar vardır. Her gecenin peçesinin ardında tebessümle bekleyen bir şafak vardır…!

Halil CibranNeye kavuşsak,özlediğimiz şeylerin sesi yükselmeye başlıyor.Mevsimlerden anlıyoruz ruhumuzun nefes almasını sağlayan şeyi;değişimin sessiz varlığını yaşantımızda görmek istiyoruz.Şimdi güneşin aydınlattığı ve ısıttığı günlere biraz hüznün dokunuşu gelsin,hüzün olmaz ise yenilenmeyi sağlayan zıt duygular karşılaşamaz birbiriyle.Hayat zıtlıkların çarpışması ile yaşam enerjisini sunuyor bize..Bu enerjiyi kaybettiğimiz zaman hayran olduğumuz mevsime dahi yüz çevirebiliyoruz.Değişsin istiyoruz yaşamımızdaki kareler,yapraklar takvimden düştükçe yaşadığımızı hissediyoruz.Yaşamak için kayıplardan güç alarak, yeni günlere kazançlar sunuyoruz.Bu yüzden kış geldiğinde doğanın saçlarına düşen akları yaşanmışlık saymak gerekiyor.Yaşamanın canlı tanıklarını arıyoruz aynalarda,eşyalarda,mevsimlerde,en çok da dillendiremediğimiz kendimizde.Bu sebeple sonbahar yaşama inananların yüreğine hüzün bırakmıyor sadece yaşam için tekrar tekrar güç veriyor.Kıştan önce en zayıf ve solgun halini yaşayıp,en derinden en yükseğe çıkabilmeye çabalıyor doğa..Yaşamın daima çift yönlü yüzünü gösteriyor bize.Değişime hissettiğimiz gizli bir sevginin adı sonbahara özlem.Belki de değişimi saran solgun bir yüz,gülümsemeyi bekleyen.


Unutmayın, yaşam ard arda gelen mevsimlerden oluşur. Her insan mükemmel yazların ihtişamına ulaşmak için birkaç şiddetli kışa katlanmak zorundadır. Ve unutmamak gerekir ki, kışlar asla kalıcı değildir.

Robin Sharma


Solgun bir simanın ardına gizlenen baharlar usulca yaşamakta...

0 yorum:

Yorum Gönder

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena