16 Haziran 2012 Cumartesi

Rahmet Denizi

Miraç Gecesinden:

Hz. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, Allah-u Zülcelal’in
huzurundan ayrılırken, Allah-u Zülcelal:
“Ben ‘den bir şey istemiyor musun, Ya Muhammed!” buyurunca, Hz. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:
“Ya Rabbi! Sen ‘den ümmetimi istiyorum. Ümmetimin halinin kıyamet gününde ne olacağını merak ediyorum. Başka bir şey istemiyorum; makam istemiyorum. “ diye cevap verdi.
Allah-u Zülcelal:
“0 zaman ileriye bak, Ya Muhammed!” diye buyurdu. Hz.
Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle devam etti:
“İleriye baktığım zaman, öyle bir deniz gördüm ki; ne başı vardı ne de sonu, ancak Allah-u Zülcelal biliyor. Denizin içinde bir ağaç vardı. 0 ağacın üzerinde bir kuş vardı. 0 kuşun ağzında da bir mercimek tanesi kadar bir parça toprak vardı”
Allah-u Zülcelal:
“Bunları gördün mü? Ya Muhammed!” buyurdu.
“Ya Rabbi! Bir deniz görüyorum. Denizin içinde bir ağaç var. Ağacın üzerinde bir kuş var. Kuşun ağzında da bir mercimek tanesi kadar bir toprak var.” dedim.
Allah-u Zülcelal:
“Ya Muhammed, o deniz benim rahmetimdir. Ağaç da dünyadır. Benim rahmetime karşılık bir deniz içinde dünya şu ağaç kadardır. Ağaç üzerindeki kuş da senin ümmetindir. Kuşun ağzındaki mercimek tanesi kadar toprak da, senin ümmetinin günahıdır. 0 toprak o denize girerse, o denize bişey yapabilir mi?” buyurdu.
“Ya Rabbi! Hiçbir şey yapmaz.” dedim.
Allah-u Zülcelal:
“Deniz o toprakla bulanır mı?” buyurduğunda:
“Ya Rabbi! Bulanık olmaz.” dedim. Bunun üzerine Allah-u
Zülcelal şöyle buyurdu:
“Öyleyse senin ümmetinin günahı benim yanımda işte o
toprak kadardır. “ (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai)


Allah-ü Tealanın (c.c)af ve rahmetine nail olabilmek,peygamber efendimize hakiki ümmet olabilmek ve bu gece bu idraki tam manasıyla kalplere aktarıp bol rahmetten faydalanabilmek.Günahların ve hataların rahmet denizinde kaybolduğu bu müjdeye layık kullar olabilmek.Dua ile...

2 yorum:

 1. bu gece okuduğum en güzel şeydi bu!! bayıldımmm.. daha önce nasıl okumamışım hayret ettim.. içim ferahladı yemin ederim :) sanırım günahlarımızın korkusu böyle gecelerde daha bi ağır basıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve bu geceler kendimizi irdelememize ve bu doğrultuda güzel bir yol haritası çizmemize vesile oluyor.Bu müjdeye nail olabilmek duası ile,
   Sevgiler:)

   Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena