16 Haziran 2012 Cumartesi

Miraç Kandili

Kapılar açıldı her kalp darlığında,her duaya sığınışımızda maneviyat yağmurlarının bereketle ıslattığı,değerlendirebildiğimiz takdirde kalbi sıkıntılardan ve karanlıklardan hızla arındıracak özel ve manevi günlerden birini daha idrak edebilmeye nasip olduk.Hem anlayabilmek hem de yaşayabilmek.. Güzelliğine mazhar olabildik ise dilimizden duayı eksik etmeden hayır ve hasenattan ayrılmadan geçirebileceğimiz bir ömrün ekinlerini ,yaşantımıza dağıtabileceğimiz hayrın sonsuz lütuflarının açıldığı bu geceye kavuşmanın hazzı ile..Kalbimize dağılan manevi şuurun,amellere de sirayet etmesi duası ile.Mübarek günlere kavuşmanın mutluluğuve hayırların duası , makbulu için..Manevi miracımızı yaşayabilmek duası ile hamd ve şükürler olsun.

Mirâc gecesinde) Resûlullâh’a (s.a.v.) üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Sûresi’nin son iki âyeti (Âmenerrasûlü...) ve ümmetinden, hiçbir şeyi Allâh’a şirk (ortak) koşmayanların büyük günahlarının bağışlanacağı.” (Hadîs-i Şerîf, Sahih-i Müslim)

Peygamberimiz (s.a.v), hicretten bir buçuk sene evvel Receb ayının 27. gecesi Burak ile Mesc...
id-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya götürüldükten sonra sahradan semâya çıkarıldı. Semâ katlarının her birinde peygamberlerden biriyle görüştü. Nice melekler gördü. Cennet ve cehennemi müşâhede etti, gördü. Sidre-i Müntehâ’yı geçti, Allâhü Teâlâ’nın melekûtundan birçok acâyibât gösterildi. Beş vakit namaz emriyle aynı gece geri döndü. Sabahleyin mescide çıkıp Kureyş’e haber verdi. Şaşkınlık ve inkârdan kimi el çırpıyor, kimi elini başına koyuyordu. Îman etmiş olanlardan bâzıları, dinden döndüler. İçlerinden bir kısmı Hz. Ebû Bekir’e (r.a.) koştular: “Eğer bunu o söylediyse şüphesiz doğrudur.” dedi. “Onu, buna karşı da mı tasdik ediyorsun?” dediler. O da “Ben onu bundan daha ötesinde -yani peygamberliğini- tasdik ediyorum!” dedi. Bunun üzerine “Sıddîk” diye isimlendirildi.

Kureyşlilerden Mescid-i Aksâ’yı bilenler Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) onunla alâkalı suâller sordular, târifini istediler. Allâhü Teâlâ Mescid-i Aksâ’yı Resûlullâh'a gösterdi, ona bakıp târif ediyordu. Müşrikler, “Târifinde doğru söyledi.” dediler.

Sonra da “Haydi bakalım, bizim kervanı haber ver. O, bizce daha mühimdir. Onlardan bir şeye rast geldin mi?” dediler. “Evet, filanların kervanına rast geldim, Revha’da idi. Bir deve yitirmişler, arıyorlardı. Yüklerinde bir su kırbası vardı. Susadım, onu alıp su içtim ve yine eskisi gibi yerine koydum. Geldiklerinde sorun bakalım, kırbada suyu bulmuşlar mı?” buyurdu. “Bu da diğer bir delildir.” dediler.


Bu Gecenin İdraki:

Affın tecellisi bu gece,müminin miracı namaz,miraclarımızı vesile kılacak her daim dua.Bu geceyi kıymetine eş değer idrak etmemiz için:
Yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet Namazı kılınır.Her rekatta fatihadan sonra 10 ihlas-ı şerif okunur.
Namaza Niyet:
"Ya Rabbi,rızai şerifin için niyet eyledim namaza.Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resul-i Zişan efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afvı ilahine,feyzi  ilahine ve rızai ilahine mazhar eyle,Allahü Ekber"
Namazdan Sonra:
4 fatihai şerife
100 defa:Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber.Vela havle vela kuvvete illa billahi'l aliyyi'l azıym
100 istiğfarı şerif
100 salevatı şerife okunur ve dua yapılır.
Bu namazda,ihlaslar yüzer okunursa veya bu namaz100 rekat olarak kılınır ise bunu yerine getiren mümin huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.
Miraç gecesinden sonraki gün mutlaka oruçlu olmalıdır.O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır.Her rekatta Fatiha'dan sonra:
5 Ayetül kürsi
5 Kafirun süresi
5 ihlası şerif
5 felak süresi
5 nâs süresi okunur.

Yüce Rabbimiz'e hakiki kul,Peygamber efendimiz (s.a.v) hakiki ümmet olabilme duası ile Miraç Kandilimiz Mübarek olsun...2 yorum:

 1. miraç kandiliniz mubarek olsun.Allahüteala dualarınızı kabul etsin sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Kandiller,dua ile..
   Sevgiler:)

   Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena