21 Mayıs 2012 Pazartesi

Recep Ayı

Bazı çabaların mükafatını kat kat alacağın günler vardır.O zaman ümit ile korku arasında olabilmenin terazisini bol ümitli günlerin müjdesi ile çok güzel dengeleriz..Maneviyatın müjdecisi bu günlerin farkında olabilmek ve manevi huzura koşabilmek ne güzeldir.Bu günler öyle coşku hissi verir ki kalbe inancın ve ibadetin zirvesini tırmanmanın yollarını sunar.Kul olabilmenin hakkıyla ferahlığını hisseder gönüller.Ufukta keskin bir ışıltı sarar gözler bu ışıltının parıltısı ile görmez olur,gönül gözü ile arşınlanır mesafeler.Hoşgeldin üç aylar.Kararmaya yüz tutan nefislere bir kez daha arınma zamanı veren,Allah'a (c.c)şükür ve hamdolsun.Müjdelerini bilip de idrak edebilmek nasip olsun.Recep ayı bu müjdeli ayların ilkidir.


" Beş gece vardır ki bu gecelerde yapılan dualar reddolunmaz.Cuma gecesi,recep ayının ilk gecesi,şaban ayının onbeşinci yani berat gecesi ve bayram geceleri." Hadis-i Şerif


Recep ayı Allah-ü Teala'nın ayıdır.Bu aya oruçlu girmelidir.Recep ayının 1. günü oruç tutanlara 3 senelik,2.günü oruç tutanlara 2 senelik,3.gün oruç tutanlara 1 senelik nafile oruç sevabı verilir.Bu ay Allah-ü Teala'ya mahsus bir ay olduğu için ihlas süresini çok okumalıdır.Bu aya hürmet olarak günde 11 defa ihlası-ı şerif okumalı,tevhid,istiğfar,salavatı-ı şerifeyi ihmal etmemelidir.Recep ayında hergün başında ve sonunda 7 fatiha ve 100 ihlas-ı şerif okumakta çok sevaptır.


Recep öyle bir aydır ki, Allâhü Teâlâ onda işlenen hayırlara kat kat sevâb verir.

Bu ayda edilen duâ müstecâb olur. Onda işlenen küçük hatalar affolunur. Onda işlenen hayrın sevâbı gibi işlenen günahın cezâsı da kat kat olur.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.), Ramazan-ı şerîften başka en çok Recep ve Şabân aylarında oruç tutardı. Hz. Hüseyin (r.a.) “Receb ayında oruç tutunuz. Zira Receb Allâhü Teâlâ’dan tevbedir.” buyurdu.

Peygamber Efendimize (s.a.v.) “Yâ Resûlallâh! ‘Recep Allâh'ın ayıdır’ ne demektir,” diye sorulunca “Recep Allâh'ın ayıdır. Çünkü Receb, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır... Bu ayda Allâhü Teâlâ peygamberlerin duâlarını kabûl etmiştir. Bu ayda Allâh, evliyasını düşmanlarından kurtarmıştır.

Bir kimse bu ayda oruç tutsa, Allâh ona üç türlü lütufta bulunur; onun geçmiş günahlarını mağfiret eder, kalan hayatında (hayır üzere bulundukça) onu korur, mahşerde susuzluktan emin kılar.Bir yaşlı zât ayağa kalkıp: “Yâ Resûlallâh! Ben Receb ayının hepsini oruç tutamam” deyince “Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut, hepsini tutmuş gibi olursun. Çünkü hasene on katı ile yazılır, Ammâ ilk Cuma gecesinden de gâfil olma” buyurdular.


Sermayemizi ibadet ve güzel ahlak ile doldurup,Allah rızası için harcayabilenden olalım.Dilimiz bu duaları tekrar ederken kalbimize içtenlikle sinip,güzel ahlak ile taçlandıralım.İslam dini,ibadet ve taatı,güzel ahlak ile bütünleştirip kıymetlendirir.İbadetlerin ahlaka nüfus edebilmesi için tam manası ile yapılması gerekir.Kalbin paslarını ancak bu güzelliklerde devamlılık ve samimiyet ile temizleyebiliriz.Bu mübarek günlerde hayrımızın bol,ahlakımızın iyilikler ile bezenmesi için duada bulunalım.Öyle ki Allah-ü teala'nın rahmeti sonsuzdur.


Receb tevbenin kabûlüne, Şabân şefâate, Ramazan ise sevabların kat kat olmasına vesiledir. Receb tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasad ayı yani ekip suladığını biçip devşirip toplayacak bir aydır.


Allah-ü Teala'nın rızasını kazanmak,Peygamber efendimiz'in (s.a.v)şefaatine nail olmak duası ile.Üç aylarımız mübarek olsun...


 

4 yorum:

  1. Canan çok güzel bir paylaşım olmuş ALLAH razı olsun.
    İçten bir ah ettim..
    Umarım bu aya layık olan kullardan olabilirim..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim,
      İnşallah bu güzel zamanlara lâyık oluruz.
      Sevgiler :)

      Sil
  2. Allah razı olsun güzel insan. Kalemine, diline, gönlüne sağlık. Gönlün istedi ki yazdın. Rabbim gönlünden hayırlı işler geçirmeni ve onları yazıya dökmeni nasip eylesin. Amin

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Allah senden de razı olsun Aysel,güzel dualarının kat kat fazlası seninle olsun inşallah.sevgiler:)

      Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena