30 Mayıs 2012 Çarşamba

Misafirin Kıymeti

Evlerin en güzel süsü misafirdir.Günümüzün yalnızlığa itilen sürecinde,insanlığın kaybetmemesi gereken paylaşımlardan biridir,taze tutulması gereken,yitirilmemesi mühimdir.Mühimdir çünkü ev,içini süsleyen dekordan daha çok paylaşımın,misafirin ve ikramın varlığı ile güzelleşir.Gücünün yettiği kadarıyla ikramların samimiyetle sunulduğu,en güzel süsün güleryüz ile tamamlandığı misafirlikler.Malesef insanlar evlerini süslerken içini en güzel kıymetten uzaklaştırmaya başladı.Misafir her daim kapıların açık olduğu,sevgiyle ağırlandığı,güleryüz ve  hoş sohbetle süslendiği kıymetlidirler.

"Allah Teala'nın İbrahim'i (a.s)kendisine dost edinmesinin sebebi,onun yemek yedirmesi,selamı yayması ve insanlar uyuyorken kalkıp namaz kılmasıdır"

Ebu Şurayh el-Huzai (r.a)Resulullah'tan(s.av)şöyle dinlediğini rivayet etmiştir:Allah'a ve ahiret gününe iman eden kişi misafirlerine ikram etsin.Misafirin hediyesi,onu bir gün ve gece güzelce ağırlamaktır.Misafirlik üç gün olup üç günden sonrası için misafire ikram etmek sadaka sevabı kazandırır."
Ata (rah) demiştir ki:İbrahim (a.s) yemek ikram etmek istediği ve böyle birini de bulamadığı zaman,kendisiyle beraber oturup yemek yiyecek birini  bulabilmek için bazen bir mil,bazen de iki mil yol kat ederdi.
Hz Ali (r.a):" Din kardeşlerimi bir araya toplayıp birkaç lokmayı onlarla paylaşmak,şu çarşıya çıkıp bir köle satın alarak azat etmekten daha değerlidir"demiştir.

Bir kişi evine misafir çağırdığı zaman,misafir ve ev sahibinin uyması gereken kaideler vardır.

Ev sahibinin uyması gerekenler:
1.Misafire gücünün yetmeyeceği şeyleri yapması için zorlamamak ve bu hususta adet olan şeylerin dışına çıkmamak.
2.Helal olmayan şeyler ikram etmemek.
3.Misafir için namaz saatlerini gözetmek.

Misafirin dikkat etmesi gerekenler:
1.Eve girdiği zaman oturması,gezinmemesi
2.Kendine ikram edilene razı olması.
3.Misafirlikten ayrılırken ev sahibine hayır ve bereket dualarında bulunması.

Peygamber efendimiz(s.a.v) buyuruyor ki:
"Kim malının zekatını verir,misafire ikramda bulunur ve darda kalan yakınlarına yardımda bulunursa,nefsinin cimriliğinden(tamahkarlığın ve hırsıb son haddi)korunmuş olur"

 Dedim ki:
"Ey Allahın Resûlü! Birine uğruyorum, ne beni misafir ediyor ve ne de bana ikramda bulunuyor. Aynı kişi bana uğrarsa, ben de ona karşı aynı şekilde davranayım mı?"
"Hayır. Aksine, onu misafir et!" buyurdu.
İbn Mâlik radıyallahu anh. Tirmizî.


Güleryüz,doğallık ve samimiyet ile evimizi berekete açalım,en güzel ev misafirlerin geldiği,en güzel süs sohbet ile taçlandığı,en lezzetli ikram içtenlik ile evde olanı paylaşmaktır.

Misafir rızkı ile gelir.

İmam-ı Gazali Hz., masraflı misafirliğin dostluğa zarar verdiğini anlatırken der ki:
- Bir zat, misafir gittiği dostunun bir sürü külfete girdiğini görünce demiş ki: Dostum, ya şu külfeti kaldır aradan ya da bu ülfeti...
Unutma ki, sen külfeti kaldırmazsan külfet senin ülfetini kaldırır, bir daha kolayca gelip gidemez oluruz birbirimize. 
İsrafa kaçmadan,elimizde olanlar ile misafirlerimizi ağırlayalım ki,güçleştirmeden bu kıymetli güzelliği yaşayabilelim.
 0 yorum:

Yorum Gönder

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena