28 Mayıs 2012 Pazartesi

Ahde Vefa

Güven duygusu uzun zamanla beraber inşa edilirken,bu duyguyu yıkmakta bilakis çok kolay olabiliyor.Sevgiyi kazanmak ve güven ile beslemek samimi bir emeğin karşılığında oluşuyor.Güven duymak ne kadar güzel bir duygu olsa da bâki olması için gereken çabanın incelik ve zariflikle örülmesi gerekiyor.Güven duygusunu yıkabilecek çok neden var.Kibir,bencillik,dedikodu,gizli kıskançlık duygusu ki bu duyguyu bir çok kişi kendinden bile saklayabiliyor.Bu nedenler uzadıkça uzar,ama güvenin yıkan sebeplerden en etkilisi de verdiği sözü tutmamaktır.Verdiği sözün arkasında durmayan insanın,güven aşılaması ve bu güveni inandırıcı kılması çok zordur.Eğer yapabileceğin bir durum değil ise hayır demeyi bilmeli,nezaket icabı söylenen evetler,daha sonra hayır cavabına döndüğünde karakteriniz hakkında karşı tarafta soru işaretleri oluşuyor ve bu durumda oluşturduğunuz güven duygusunun yavaş yavaş erimesine yol açıyor.Eğer verdiğiniz söz ne olursa olsun ağzınızdan çıktıysa karşı tarafa emanet ettiğiniz bir güveni vaat ediyorsunuz.Bu sözü samimiyetle vermediyseniz sonrasında verdiğiniz sözü daha tabiri caiz ise kaba şekilde geri çekiyorsunuz ve bu durum size negatif bakış açıları doğuruyor.Hayır demeyi bilmeli,hayır demek sevmemek,değer vermemek,saygısızlık değil aksine sağlıklı bir iletişimin anahtarı.Sürekli evetler üzerine kurulu bir iletişim sağlıklı değil tam tersine yapaylıktan kaynaklı bir durumdur.Verdiğimiz sözlerin ardında bu yapaylıktan uzak durduğumuz müddetçe severek dururuz.Kalp kırmak ve güven kaybetmek çok çok kolaydır.Değerli olan her şey zor elde edilir,emek,çaba ister,aksi her şey kolaydır.


Muhakkak ahde vefa imandandır.” (Hadîs-i Şerîf, Hâkim, el-Müstedrek)

4 yorum:

 1. Cok dogru, katiliyorum. Ben de uzun zaman "Hayir" diyemeyenlerdendim, ya da karsimdakinin her hatasini örtmek icin fazlasiyla hosgörülü davranirdim. Konusmak yerine hep susmayi tercih ederdim. Oysa ne kadar yanlis oldugunu insan enkazlarin önünde durunca anliyor. "Hayir" demek kadar insanin kendi sahsi fikrini demesi de ayip degil; Her insan karsisinda sahsiyetli, özgüvenli bir insan ister. Kaybetmekten korkmayacaksin, kaybedecegin varsa er veya gec kaybedersin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karakterini açık ve öz sunduğun zaman zaten yanında olanlar ve olamayanlar ayrışıyor birbirinden.
   Güzel ve değerli yorumun için çok teşekkür ederim:)
   Sevgiler:)

   Sil
 2. ben de bu konuyu büyük kızıma anlatıyordum. Yani sürekli evet dememesi gerektiğini. Büyük kızım dediysem 8 yaşında. Herkesle iyi geçiniyor, kimseyi kırmıyor, herkes onu seviyor fakat hayır demeyi bilmiyor. ne güzel anlatmışsınız ahde vefayı bu arada. hadise bağlamanız da beni sevindirdi. gönlünüze sağlık. ben de beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim,sizin de yüreğinize sağlık,elbette takip ederim.
   Sevgiler:)

   Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena