25 Nisan 2012 Çarşamba

Sır

Sırrını verdiğin zaman özgürlüğünü yitirirmiş insanlar.Çok doğru.Sırrı dostluk haznesine alıp asla günışığına çıkarmayacak karakterler günümüzde kaldı mı ki?Sırrını paylaştığın zaman kendi benliğine malzeme edenlerin egemenliğinde insanlık.Üzülmek yeterli değil çarpık karakterlerin fazlalığına,hayıflanmakta yetersiz.Yeterli olan tek şey doğruluğun her zaman kazanacağı.Ergeç kendini gösterecek adaletin varlığına inanmak.İnsanlar birbirini benliklerinin emrinde yargılarken,ben haklıyım savaşı güderken,üzülmemek imkansız.İyilikleri savıp,yargılayan kendini beğenmişliğin içinde,benlikle idare edilen bu devranda ahlak ve adalet aranması ne garip..Sırrını sır yapmak için kendi kendinle konuşmayı öğrenmek şart.Dışardan deli gibi görünsen de,içinde gayet sağlıklı bir ruh halin olacak çünkü sırrını paylaştığın zaman seni perişan etmeyi bekleyen sahte insancıklar her yere yayıldı.Gel de algıla kim yanlış,kim doğru...Perişan olursun çünkü güven duygusunu yitirirsin.Bir kere güvenmeyi kaybettiysen, insanları güven için türlü zamanlarda sınamaya başlarsın.Bu yüzden kendi mutluluğu için başkalarının mutsuzluğundan beslenen,karakter zaafı olan kimselere dikkat!Öyle acizdir ki bu kimseler kendi mutsuzluğuna kendini hapsettiğini görmez.Mutlu olmayı istiyorsa koşulsuz mutlu edebilmeyi öğrenmesi gerektiğini bilmez.Menfaatini dokunulduğu an iyi olmayı bırakır.Oysa güzel ahlak her daim iyi olmak ile bilinir.Kötü olmak o kadar kolay ki.Sözleri biçmeli,yutmalı,kendin hazmediyosan eğer başkasına sunmalı.Saygıyı,sevgiyi,sabrı kaybetmemeli.Bir yerden sert bir rüzgar esip seni harap düşürüyorsa kendinden bilmeli.Güçlü olmak başkalarını suçlamakla kazanılmaz.Bazen insan suskunluğun asaletine sığınmak istiyor,ne söylesen tesiri hissedilmeyecek derece kalbinin duvarları nasırlaşmış insanlar var iken..

İşin asıl sırrı kendine geliyor.Sırrı başkalarından aramaktan ziyade kendinde aramanın doğruluğuna.Sır kendi içinde saklandığı takdirde sırdır.İçinde barındıramayıp,söz geçiremeyip kendine ,dile vurduğun her söz sır olmaktan çıkacaktır.İnsanın en büyük erdemi sırrına sahip çıkıp,güçlü kılmasından geçer ahlakını.Sır içinde saklandıkça kişiyi güçlendirecek meziyetlere dönüşür.Paylaşıldığı takdirde zayıflığa teslim olur.İnsanlığın benlik savaşında kim kimin paylaşımına saygıda bulunup,sırrını saklayacak.Kişinin en büyük dostu kendi olmalı.Kişi kendini sevdiğinde her şey başlar..Sırrını kendinde saklayamayan kime suç bulup,kendine saygı bekleyebilir ki..

"Gördüğün her şeyin dışını görürüsün, içler sana uzaktır. İçlerdeki sırlar yüz kat kılıfın içinde."

İnsanları görünürde algıladığın gibi değerlendirdiğinde hata payına düşmen kaçınılmazdır.İnsan keşfedilmesi zor katmanların içine hapsolmuş,görünürden ziyade karmaşık bir ruha sahiptir.Bu görünüşe aldanıp,özgürlüğünden men edilmek istiyorsan sırrını verirsin.Muhakkak tüm sırların açığa çıkacağı güne kadar en büyük sırrı unutma;insan kalabilmek...


Bir Hikaye:

 
Zamanın ünlü filozoflarından Sokrates,bir gün bir tanıdığı büyük filozofa rastlar ve der ki: “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?” Bir dakika bekle deyip cevap verir Sokrates. Bana bir şey söylemeden önce senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna “Üçlü Filtre Testi” deniyor.

“Üçlü Filtre?”

“Doğru” diye devam eder Sokrates. Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona 3 filtre testi dememin sebebi.

“Birinci filtre Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?

“Hayır” diye cevaplar adam “Aslında bunu sadece duydum ve …”

“Tamam” der Sokrat. “Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, İyilik Filtresini. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi?”

“Hayır, tam tersi…”

“Öyleyse” diye devam eder Sokrat. “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yinede testi geçebilirsin çünkü geriye bir filtre daha kaldı İşe yararlılık filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?

“Hayır” gerçekten değil.

“İyi” diye tamamlar Sokrat. “Eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki?
                                              **
 
Kalplere ne gönderirsek onu geri alırız.Bu insan olmanın sırrı..


2 yorum:

 1. Çok güzel bir yazıydı sonunda ki hikaye ise gerçekten çok ama çok güzel ve anlamlı..
  İnsan oğlu maalesef dedikoduyu ve boş boş konuşmayı çok sever..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için..Malesef ki..

   Sil

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena