23 Ocak 2012 Pazartesi

Kitap Okumak

Sayfaların arasına saklanmış satırlarda, aradım geçmişin izlerini.Her öykü ayrı zamanlara yolculuk,her yolculuk da anılara mahkum zihinlerde.
Sıralanmış kelimeler,köprü olmuş geçmişle geleceğin ortasına tane tane.Dayanmış sayfalar birbirine destek için...
İşlenmiş, yaşanmışlık kağıda,kağıt hayat sahnesine ev sahipliği yapmış,destelenmiş hatıralar kelimeler arşivinde.
Kendini keşfetmek için çıkılan bu yolculukta kitaplar, başucumuzda bekleyen huzurlu sessizliklerin sesi olmuş.
Yaşamın içindeki renklere tanıklık ettiğimiz ve kendi rengimizi seçebildiğimiz ufukları açan, hazine kitaplar.Kendine ifade edebilmek için,başka karakterleri özümseyebilmektir kitaplar.
Hayatın son dakika sınavlarına her daim hazır olabilmek için en değerli notlardır kitaplar.Kendi kültürünü tanıyabilmek,sahip çıkabilmek için bizlere sunulmuş yazılı müzelerdir kitaplar.
Değerlerimizi, değerli yoldan tanımaktır kitaplar.Düşünceden düşünceye kurulan bağdır kitap.Kitabı şekillendiren yazarın, düşüncelerine gidilen misafirliktir ve oradan öğrenmeye tok bir şekilde kalkmaktır kitap okumak.
Ham bilgiler yığınına sanatın şahane güzelliğini katmaktır kitap.Kelimeyi en sade halinden alıp, süsleyip, tüm kelimelerin içinde bulunduğu bir baloya götürmektir kitap.
Dansın tüm kıvrak figürleriyle kelimeleri mana derinliği içinde oynatmaktır kitap.
Ruhun sesli şölenidir kitaplar,paylaşımın en sadık olduğu arkadaşlardır.Her kitapla farklı dostluklarla tanışabilmektir.Tarihin içine çektiği sırları avucumuza bırakmaktır kitaplar.
Kendini tanımak için tanışacağın başka seslerdir kitaplar.
Eğitimin kazandırdıklarını üzerinde taşıyabilmek için gereken bir zorunluluktur okumak.Kendine güvenmek için lazım olan özellikleri aşılayan bir kaynaktır kitaplar.Kelimelerle kurduğumuz iletişimin sığ olmaktan çıkması,kendine en iyi şekilde ifade edebilmek için yeterli hayal gücü ve yazma kabiliyetine ulaşmanın yegane koşullarındandır kitap okumak.
Düşüncenin üzerine örtülen tozu silmek ve fikirlerimizi yeni fikirlerle taze tutmaktır okumak.Toplumun içinde yer edinebilmek için gereken tüm bireysel manevi kazançların kapısını aralayan araçlardır kitaplar.Baktığımız görüntünün ardındakileri anlamlandırabilmek ve kendi gözümüzden değerlendirebilme özelliklerini bize yükleyen yine kitaplardır.


* * *
Kitap okumanın faydaları toplumumuzda, kitap okumamanın ardına gizlenmiş,yerini bir bireyin sadece yaşamak için gerekli olan yüzeysel faydalarına ya da doğru tabirle zararlarına bırakmıştır.Toplumun uyanacağı diğer bir güne oranla yerinde saymaması için,gelişmesi için bir sürü gereklilik sayılabilir.Ben sadece toplumun kitap okumaya olan uzaklığına dikkat çekerek yetineceğim.
Gerçi ne kadar ifade kullansakta bu açık kapanmayacak şekilde büyümüştür.İnsan doğduğu andan ölene dek sürekli kendini yenileyen gelişime aç bir varlık olmalıdır.
Tam tersi bir durumda yaşadığı hayat sadece senelerin eklenmesinden ve zamana yenilmeden başka bir şeyi ifade etmeyecektir.İnsan varolduğu düşünceyle,bilmekle ve sürekli tazelenen öğrenme süreciyle varlığına bir anlam katabilir ancak.
Bunun yollarından biri eğitimdir ancak eğitim kitap okunmadığı sürece organları açıkta kalmış derisiz bir insan gibi olcaktır.Eğitimin başladığı zamandan itibaren, kitap okuma alışkanlığı da aşılanmalıdır ki edinilen tüm öğretim süreci somut şekilde belirginleşsin.
Kitap okumak hayatın içinde bulamayacağımız dünyalara adım atmaktır ve diğer kitaplarla attığımız bu adımları birleştirerek kendi dünyamızda koşabilmektir.İyiyi,kötüyü ve tüm karşıt kavramları farkedebilmek ve hayatın tüm griliklerine ancak kendi kavramlarımızı bilerek kafa tutmaktır.
Bu büyük katkılar,satırların kendi içinde devleşip kitap olması gibi bizde de yer edinecektir.Kendimize güvensizlikten kaybettiğimiz manevi boşlukların yerini ancak okuyarak kapatabiliriz çünkü güvensizlik bilmemekten ya da bilip kendini tanıyamamaktan kaynaklanır.İşte bu devrede bize yardım edecek karşılık beklemeyen tek şey okumaktır...

2 yorum:

© Yazı Dünyam, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena